V tomto roku sa festival vrátil do svojho pôvodného marcového termínu. 5. ročník sa konal 18. marca 2023 na svojej „domovskej scéne“, v klube A4. V čase konania príprav piateho ročníka festivalu došlo k rôznym udalostiam, ktoré sa viac či menej dotýkali LGBT+ komunity, tou najfatálnejšou bola vražda dvoch mladých ľudí pred barom Tepláreň v Bratislave, motivovaná nenávisťou k inakosti. 5. ročník festivalu bol preto venovaný aj pamiatke Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha, obetiam tohto brutálneho činu. Heslom 5. ročníka festivalu bolo “Enjoy your Identity!”.

Brány klubu sa otvorili už o 14:00, program začínal o 15:00 príhovormi Romana Samotného, majiteľa Teplárne a zástupcov Združenia rodičov a priateľov LGBT+ ľudí. Nasledovala projekcia dokumentu Braňa Špačeka „MORE – O inakosti“ a prednáška Evy Habánkovej a Nory Barczi z iniciatívy „Ide nám o život“. Témou prednášky bol „Potenciál inakosti vo firemnom prostredí“ a bola spojená aj s diskusiou s divákmi. Program pokračoval venisážou výstavy provokatívnych fotografií Doroty Holubovej a drag performeriek Chantall Licorne a Jasmine Richart. Fotoséria s názvom OMG reaguje na fanatickú katolícku cirkev, ktorá sa v súčasnoti dostáva do mocenského postavenia.

Pôvodne ohlásené Divadlo DPM muselo pre chorobu herečky svoje vystúpenie zrušiť, „zaskakoval“ skvelý SkRAT s hrou „Unavená žiadosť“ v réžii Rastislava Balleka. Nasledoval fragment z najnovšieho projektu Noir Dance Company „Zmätení pod koberec“. Toto tanečné divadlo malo veľmi silný ohlas u divákov. Večer gradoval na koncerte skvelej kapely Zlokot a DJ Samurai sa postaral o afterku.

Návštevnosť bola výnimočná, do A4 sa opäť po dvoch rokoch vrátil pôvodný duch festivalu, tento ročník by sa dal svojou nádhernou atmosférou a vnútornou silou prirovnať k prvým dvom ročníkom.

Piaty ročník festivalu pomohla zrealizovať Férová nadácia O2.
Ďakujeme!


LINE UP V. ROČNÍKA FESTIVALU

 • Príhovor Romana Samotného
 • Príhovor ZRP
 • Projekcia dokumentu Braňa Špačeka „MORE – O inakosti“
 • Prednáška E. Habánkovej a N. Barczi
  „Potenciál inakosti vo firmenom prostredí“
 • Vernisáž výstavy D. Holubovej „OMG“
  Vystúpenie drag performeriek Ch. Licorne a J. Richart
 • Divadlo SkRAT „Unavená žiadosť“
 • Noir Dance Company „Zmätení pod koberec“
 • Zlokot
 • DJ Samurai