Po projekcii filmu Šťastný človek nasleduje diskusia s režisérkou Soňou G. Lutherovou a aktivistkou Martinou Bednar. Moderuje Martin Staňo.

Soňa G. Lutherová je dokumentárna režisérka, sociálna antropologička a etnologička. Ako vedkyňa pôsobí na Ústave etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i., kde sa zameriava na výskum rodiny, identít, pamäte a vizuálnu antropológiu. Šťastný človek (Azyl production, HBO MAX, Company F, 2023) mal ako jej dlhometrážny debut svetovú premiéru na medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Hot Docs v Kanade. Film bol prezentovaný na viacerých festivaloch doma i v zahraničí a na MFF Cinematik získal hlavnú cenu v sekcii cinematik.doc. Soňa bola za jeho réžiu nominovaná na Cenu Nadácie Tatra banky. Súčasťou uvedenia filmu v slovenskej distribúcii bola ľudskoprávna kampaň somstastnyclovek.sk, ktorá sa sústredila na problematiku práv transrodových ľudí a ich rodín.

Martina Bednar je transrodová žena, žijúca spolu s manželkou Jankou a 2 dcérami v Hainburgu. Podobne ako v dokumente Štastný človek, svoj coming out a tranzíciu riešila až po narodení dcér a počas roky trvajucého vzťahu s vtedy už manželkou. Tranzíciou si museli prejsť ako rodina spoločne a ich rodinné puto to ustálo. Po tranzícii sa Martina začala venovať aj aktivizmu za transrodové práva, keďže tie sú na Slovensku zanedbávané a aj z tohto dôvodu má dnes Rakúske občianstvo.